Мотивація в навчальному процесі





25 способів підвищити мотивацію учнів і навчити їх мислити самостійно


Формування мотивації до навчання і навичок самостійного мислення (самостійної освітньої та дослідницької діяльності, планування тощо) в учнів - це цілі кожного вчителя. Без сумніву, у кожного педагога є своє «ноу-хау» в цій області, але іноді корисно надихнутися новою ідеєю і привнести в свою методику раніше не використані прийоми.
Обговорення замість заучування
  • Запропонуйте учням висунути гіпотезу, надайте дані і алгоритм для її перевірки, а потім разом доведіть або спростуйте її.
  • Незалежно від досліджуваного предмета, напишіть есе про складне і неоднозначне питання, наприклад про теорію ймовірності, про еволюційну теорію Дарвіна, про геометрію Лобачевського тощо.
  • Навчіть дітей думати вголос, без страху отримання поганої оцінки.
  • Запропонуйте знайти додаткову інформацію з теми, не підказуючи джерел (дозвольте будь-які освітні сайти, книги, періодичні видання тощо за вибором учнів).
  • Запропонуйте учням самостійно пояснити, чому важлива та чи інша тема і де вона може стати в нагоді.
  • Покажіть, що знання, накопичені наукою, насправді обмежені і залишилося ще багато «білих плям», які належить заповнити.
Формування власної точки зору
  • Опишіть дві протилежні точки зору на досліджувану проблему і запропонуйте знайти для них спільні витоки.
  • Не видавайте досліджуваний матеріал за абсолютну істину. Навчайте дітей мислити критично.
  • Поцікавтеся, що учні думають про досліджуване питання, незалежно від точки зору вчителя або підручника.
  • Заохочуйте обмін думками на уроці. Нехай діти бачать, що крім думки, висловленої в підручнику, є ще велика різноманітність поглядів їхніх однокласників - правильних, неправильних, спірних.
  • Заохочуйте питання «навіщо?» І «чому?».
Зв'язок між наукою і життям
  • Поясніть учням, як у реальному житті їм знадобляться одержувані знання, вміння і навички.
  • Встановіть зв'язок між навчальним процесом і особистісним розвитком.
  • Покажіть, що знання, накопичені наукою, насправді обмежені і залишилося ще багато «білих плям», які належить заповнити.
Індивідуальний аналіз успіхів і невдач
  • Навчайте дітей ставити для себе близькі й далекі цілі, допомагайте учням відстежувати свій прогрес. Придумайте невеликі «нагороди» за досягнення цілей.
  • Регулярно розповідайте про те, який прогрес здійснили учні.
  • Разом аналізуйте старі успіхи і старі помилки учнів, допоможіть знайти їх причини та закономірності.
  • Не забувайте про зону найближчого розвитку Ваших учнів. Прагніть поступово розширювати її межі.
Ще кілька прийомів, як цікаво провести урок
  • Чергуйте дедуктивний і індуктивний методи пояснення нового матеріалу. Нехай учні навчаться самостійно встановлювати взаємозв'язок між загальним і приватним.
  • Іноді починайте урок «з чистого аркуша» - без апеляції до раніше отриманих знань.
  • Залучіть «експертів» до оцінювання робіт учнів. Наприклад, це можуть бути батьки або відомі у Вашому місті люди, професіонали у досліджуваній області.
  • Актуалізуйте міжпредметні зв'язки.
  • Гейміфікація навчання. Запропонуйте прямо на уроці пограти в ігри та симуляції, що ілюструють досліджувані явища.
  • Запропонуйте створити «експонат» з досліджуваної теми своїми руками.
  • Змістіть акценти: говоріть про людей, ідеї та винаходи замість політики, правил і стандартів.
Найголовніше: покажіть свою щиру зацікавленість в успіхах учнів і любов до предмета.


Добірка змістовних мультфільмів про досягнення мети, навчання та самостійність!
Успішні люди, рухаючись до поставленої мети, навіть після безлічі невдалих спроб, не зупиняються! Однак скільки тих, хто, зазнавши невдачі, одразу опустив руки! А все чому? Тому що для втілення своїх бажань потрібна неймовірна сила волі, цілеспрямованість і мотивація!
Редакція освітнього проекту «На Урок» дібрала 8 мотиваційних вітчизняних та зарубіжних мультфільмів, як сподобаються як дітям, так і дорослим!

3D анімація «Ніколи не здавайся!»

У кожного у житті бувають моменти, коли здається, що вплинути на хід подій неможливо! У такі моменти лише відчайдушний оптимізм та жага допомогти близьким, які потрапили у халепу, здатні відкрити в кожному з нас надможливості.
Анімована історія про двох восьминіжків від американської кіностудії Pixar справді надихає вірити у власні сили і не здаватися, не зважаючи ні на що!

Мультфільм «Легке життя»

Добре було б, не докладаючи зусиль, отримувати високі результати, чи не так?
Короткий мультик про дівчинку-школярку демонструє, які наслідки може мати те, що хтось користується результатами праці інших, ставлячись до власного навчання безвідповідально.
Робота американського мультиплікатора Jiaqi Xiong була представлена у 2015 році. Глибокий філософський зміст мультфільму передано за допомогою оригінальних образів.

3D анімація «Ківі»

Мультфільм створено на студії Pixar у 2006 році. У ньому розповідається історія про пташку ківі, яка, не маючи від природи крил, прагнула навчитись літати. Наважившись здійснити мрію, вона за допомогою мотузки та цвяхів закріпила дерева на вертикальній високій горі та стрибнула з неї, щоб відчути політ над верхівками дерев, як справжній птах. А вже в польоті у ківі – безкрилого плаха – відросли справжні крила!
Мультфільм вчить тому, що успіх залежить від наполегливості та безстрашності на шляху до втілення мрії

3D анімація «Пісочник»

Короткометражка розповідає про життя пташеняти пісочника, яке разом зі зграєю вчиться полювати на морському узбережжі. Однак через те, що якось його несподівано накрило хвилею під час припливу, в пташеняти виник страх води і він зневірився у власних силах.
Одного разу пасочник помітив як поводяться раки-самітники, коли їх накриває хвилею: вони просто занурюються у пісок і так захищаються від води. Пісочник наважився повторити цей прийом, долаючи неймовірний страх перед водою. І в нього вийшло! Так він став не тільки найкращим полювальником, але й зміг побачити красу підводного світу.
Мультфільм було створено у 2016 році на студії Pixar, а у 2017 він був відзначений премією «Оскар» у номінації «Найкращий анімаційний короткометражний фільм».

Мультфільм «Мета»

Як багато тих, хто після декількох невдалих спроб здавався, хоча був за крок до перемоги? У книзі Ельчина Сафарлі «Солодка сіль Босфора» є надзвичайно змістовна фраза: «Досягнути мети – означає пройти тест на витривалість!».
У мультфільмі розповідається про свинку, яка проявила неабияку винахідливість на шляху мети, не здаючись навіть після десятка невдалих спроб.
Цей мультфільм наочно демонструє, що що сильна мотивація і бажання досягнути мети обов'язково приведуть до цілі! Хоча… можливі певні несподіванки!

Короткометражка «Коли одні двері зачиняються, відчиняються інші»

Тридцятисекундний чорно-білий мультфільм має глибокий зміст. Переглядаючи його разом з учням, поясніть школярам, що не варто засмучуватись, коли не вдається одразу досягти поставленої мети. Адже на шляху до неї, після безлічі спроб, кожен із нас досягає інших, інколи не менш важливих, цілей.


Мультфільм «Як Петрик П'яточкін Слоників Рахував»

Петрик П'яточкін є надзвичайно неслухняним хлопчиком, що створює чимало складнощів для виховательки. До того ж він не любить спати під час тихої години у садочку. Однак одного разу виховательці приходить ідея того, як мотивувати Петрика – заохотити його порахувати слоненят, уявивши їх десь у Африці.
Під час тихої години Петрику наснилося, що він є вихователем слоненят, а його вихованці є такими ж непосидючими, як він сам. Прокинувшись, Петрик стає слухняним.
Український мультфільм було знято у 1984 році студією Київнаукфільм. Ця робота вважається однією з найкращих серед українських мультиплікацій.

Мультфільм «Володька у Тридев'ятому царстві»

Цей мультфільм є одним із найулюбленіших у батьків, бабусь та дідусів більшості сьогоднішніх школярів. Не зважаючина те, що йому понад 50 років (робота режисера Б.Степанцова, 1965 рік), сюжет мультфільму сподобається і сучасним дітям, адже він сповнений яскравих персонажів та жартівливих реплік.
Переглядаючи мультфільм, надзвичайно захопливо подорожувати казками разом із головним героєм – лінькуватим школярем Вовкою, який прагне отримати результат, не докладаючи жодних зусиль.
Запропонуйте школярам разом переглянути цей мультфільм та обговоріть, як обставини  життя Вовки мотивували його вчитися робити все власноруч.

Комментариев нет:

Отправить комментарий