Хімія для учнів та їх батьків

Загроза на столі

ПОДУМАЙТЕ, ЧИ ВАРТО ЦЕ ЇСТИ?

Кисломолочні продукти, в назві яких значиться «з апельсином», «з полуницею», насправді містять не фрукти, а підсилювачі смаку, ароматизатори синтетичного походження.
Основа жуйки – синтетичний полімер, схожий на смолу, до нього додають ароматизатори, барвники. Зокрема до складу жувальних гумок входить бутилгідрокситолуен (Е 321), який негативно впливає на печінку.
У мармелад додають сорбітан моноолеат (Е 494), який чинить негативний вплив на внутрішні органи.
Печиво, особливо пісочне, часто містить стабілізатор динатрій дифосфат (Е 450), який знижує концентрацію уваги, викликає гіперактивність.
 В пластівцях, чіпсах, бісквітах багато акриламіду, що стимулює утворення ракових клітин.
В сухариках, чіпсах, сухих супах, бульйонних кубиках виявлено підсилювач смаку натрій глутамат (Е 621), який негативно впливає на зір, може навіть викликати глаукому.

В ковбасних виробах барвником є селітра (натрій нітрат), яка в невеликих кількостях надає м’ясним виробам ніжно-рожевого кольору, часто трапляється барвник фуксин, а значна частина м’яса замінена на крохмаль та соєві білки.


Хімічні вороги здоров'я

ЧОГО ВАРТО ОСТЕРІГАТИСЯ?

Населення землі все більше переймається екологією, магнітними бурями, а от складом продуктів харчування цікавляться значно менше. Та чи завжди ми знаємо, що криється за барвистою обгорткою? На сьогодні харчові продукти можуть бути забруднені солями важких металів, радіонуклідами, пестицидами, нітратами і нітритами. Але прихована загроза існує і в таких знайомих нам речовинах, як харчові добавки.
Харчові добавки – речовини природного або штучного походження, які вводять у продукти харчування для надання їм певних якостей. Вони позначаються буквою Е і мають коди:
·        Е 100 -182 – барвники – підсилюють колір;
·        Е 200–299 – консерванти – продовжують термін зберігання продуктів;
·        Е 300–399 – антиоксиданти – захищають від окиснення;
·        Е 400–499 – стабілізатори – забезпечують певну в’язкість;
·        Е 500–599 – емульгатори – забезпечують однорідність сумішей;
·        Е 600–699 – ароматизатори – підсилюють аромат
Більшість добавок є безпечними, але увагу слід звернути на:
1) консервант калій сорбат Е 202 – може спричинити алергічну реакцію, сечокам’яну хворобу; виявлений у сирокопчених ковбасах, згущеному молоці, сирі плавленому «Президент», майонезі марок «Олівія», маргарині;
2) барвник тартразин Е 102 – провокує виникнення екзем, свербіння шкіри, погіршення зору, напади астми, мігрень; виявлений у складі желе, кремів, тортів, пюре, йогуртів, морозива, мармеладу;
3) стабілізатор карагенан Е 407, загущувачі желатин Е 440 – провокують захворювання травної системи; виявлені у йогуртах, кетчупах, майонезах, соусах, кремах, маргарині;
4) антиоксидант лимонна кислоти Е 330 – провокує захворювання травної системи, а у великих кількостях  - виникнення онкологічних захворювань; виявлена у солодкій воді різних марок, желе, кремах, заправках.
5) підсолоджувач аспартам  (в 180 разів солодший за цукор) викликає депресію, швидку втомлюваність, порушення зору.

Хімічні речовини навколо нас

Сірка не лише у сірниках

  1. Наприклад, коли ми ріжемо цибулю і «плачемо» – то заслуга цих фіктивних емоцій належить саме сірці, яка вбирається в грунт, де росте цибуля. 
  2. У провінції Індонезії існує вулкан, повністю заповнений сіркою, який носить назву Кава Иджен. Вона осідає на трубах, після чого робочі збивають її арматурою і несуть на зважування. Там таким чином вони заробляють собі на життя. 
  3. Гігієнічні «продукти» на основі сірки створені спеціально для чистки проблемної шкіри від вугрів і висипки. 
  4. Вушна сірка, яку нас привчили видаляти ще з дитинства ватними тампонами, «отруює» наше життя з благородними намірами. У ній містяться особливі ферменти лізозіма; саме вони «не пускають» в наш організм усі бактерії.
  5. Хіміки радять

    ЦІЛЮЩІ ДАРИ ПРИРОДИ

    Мед у Давній Греції вважався коштовним даром природи. Греки вважали, що їхні боги безсмертні, тому що харчувалися медом. Батько математики Піфагор  стверджував, що прожив до 90 років тому, що постійно споживав мед. Геніальний лікар Гіппократ лікував медом багато хвороб. За хімічним складом мед складається: на 20% з води, а в 80% сухої речовини міститься 35% глюкози, 40% фруктози, 1-5% сахарози, 5-10% мальтози, 3-4% декстрину, білкові речовини, мінеральні речовини (солі Кальцію, Магнію, Феруму), багато ферментів, вітаміни В1, В2, В3, В5, В6, РР, С, ефірні олії, стимулятори, ростові речовини, органічні кислоти. Всього 37макро- і мікроелементів.
    Молоко. Вчений Едісон писав: «Молоко створене хіміком, який вище за нас». А чи знаєте ви, що якщо хочете дожити до 100 років, то потрібно випивати півлітра молока на добу? Виявляється, молочні білки містять усі незамінні амінокислоти, майже всі хімічні елементи періодичної таблиці Менделєєва, комплекс вітамінів, ферментів, гормонів, а також імунних тілець, що ведуть боротьбу з хвороботворними бактеріями.
    Курячі яйця теж є міні-шедевром природи. Одне яйце містить 6 г білка, 6 гжирів, вітаміни А, В, Д, Е, К, міліграми Р, Са, SFe, також фермент лізоцим, що має бактерицидну дію, каротиноїди, навіть холестерин, який необхідний для синтезу гормонів та побудови клітин.
    Чай містить тонізуючу речовину теїн, а також  танін, який пригнічує розвиток бактерій, в деяких чаях трапляються до 17 амінокислот, серед яких найкориснішою є глютамінова кислота, яка відновлює виснажену нервову систему, допомагає ліквідувати втому, підвищити працездатність.

  6. Чи відомо вам, що ....

    І СМАЧНО, І КОРИСНО

    Протягом життя людина проводить за столом 3 роки і 7 місяців, при цьому вона з’їдає: 5 корів, 24 свині, 874 птаха, 783 кг риби, 7 тонн хліба, 8 тонн картоплі, 218 кг сиру, 12 тис яєць?
    Що ж корисного міститься в цих продуктах?
    Основа організму людини
    ·       Білки (добова норма 80 г) – багато їх у молочних продуктах (молоко, сир, кефір), м’ясних продуктах, яйцях, бобових рослинах (квасоля, горох).
    ·       Жири (добова норма 70 г) – містяться в рослинних оліях, тваринних  жирах, маслі, сметані.
    ·       Вуглеводи (добова норма 400 – 450 г ) – багаті на них овочі та фрукти (крохмаль у зернових і картоплі, глюкоза і фруктоза у фруктах), мед, цукор, хлібобулочні вироби.
    Вітаміни:
    А –  найбільше його містить печінка, червоні овочі (морква, буряк, помідори, перець), риб’ячий жир, вершкове масло.
    В – бобові рослини (квасоля, боби, горох ), м'ясо, хліб з висівок, дріжджі, яйця, молоко;
    С – свіжі овочі та фрукти, особливо шипшина, чорна смородина, цитрусові, капуста, цибуля (при термічній обробці вітамін легко руйнується).
    Д – вершкове масло, молоко, риб’ячий жир, печінка, частково утворюється в організмі під дією сонячного світла.
    Е – рослинні олії, листя салату.
    Макро- і мікроелементи:
    ·       Калій –  є у бананах, овочах, фруктах;
    ·       Фосфор – міститься в рибних продуктах;
    ·       Кальцій – у молочних продуктах (молоко, сир, кефір).
    ·       Ферум –багаті ним яблука, помідори, гречка, соя, какао.
    ·       Йод – морські продукти, йодована сіль.

    ·       Магній – абрикоси, персики, цвітна капуста.
Бам-балан – фрукт зі смаком борщу 😊
  • Екзотична дивовижа з веселою назвою бам-балан росте на острові Борнео, в малайзійській частині, і за смаком нагадує… борщ зі сметаною. Несподівано? :) 
  • Бам-балан овальної форми і зовні дуже нагадує малайзійське манго, проте трішки темніший, немов овоч. Варто лише очистити шкірку достиглого фрукта і все — їж собі на здоров’я! 
  • Щоправда частіше за все купують їх любителі екстриму або заради розваги — у подарунок друзям чи рідним. 
  • Кілограм бам-баланів коштує 6 ринггіт — трохи більше 15 грн.

  • А чи чули ви про шоколадну квітку? 
  • Незвичайна квітка родом із Мексики підкорила мільйони людських сердець. А все тому, що її оксамитово-коричневі пелюстки пахнуть… шоколадом. 

  • Шоколадна Космея дуже вразлива і погано переносить різкі зміни температур. Розмножується лише поділом кореневої бульби. Ось чому квітка така рідкісна і росте лише в теплій Мексиці. 
  • Шоколадна Космея виростає до 1,5 м у висоту. Довжина листя рослини — від 7 до 15 см. А от суцвіття квітки не вирізняється нічим особливим, за розміром воно таке ж, як і в багатьох інших рослин.

Комментариев нет:

Отправить комментарий