Дивовижний світ хімії

Новини хімії

Заправляти автомобілі  можна ...кавою
         Проблему нестачі енергоресурсів можна вирішити дуже оригінальним способом - за допомогою звичайної кави. З 10 г кавової гущі вченим вдалося отримати  2 л біопалива. 

      
  У світі щорічно виробляють 8 млн т кави, яку можна перетворити у 1,3 млрд л біопалива. Перевагою такого палива є також те, що воно, порівняно з біопаливом добутим іншим способом, зберігатиметься довше, оскільки антиоксиданти, що містяться у  каві попереджатимуть  псування. 
        Отож, не спішіть викидати кавову гущу, можливо у скрутний час стане в пригоді )))

Сторони хімії

Хімія на війні
        Значна частина хімічних речовин перетворилася у руках людини в страшну зброю для боротьби,  для знищення людства. В лабораторіях синтезовано сполуки, що своєю отруйністю в рази перевершують хлор, від якого у Першій світовій війні протягом 5 хвилин загинуло 5 тисяч людей.  дізнатися більше
        Проте водночас хімія може стати на захисті людства у цій війні. Протигази з вугіллям стали першою спробою це довести. Відтоді виникли  речовини, які знешкоджують отруйні гази, матеріали, здатні протистояти кулям.
         Популярним став винахід 1964 року - кевлар (пара-арамідове волокно),  виготовлений на основі аналогії з павутиною.  Цей синтетичний матеріал вп'ятеро міцніший від сталі, але у стільки ж разів від ней легший. Саме тому він став основою бронежилетів та касок, адже кілька шарів кевлару спроможні захистити від кулі. 










Хімія пояснює чудеса

"Кривавий" водоспад у Антарктиді
        Це чудо природи було відкрито ще на на початку ХХ століття. Проте і сьогодні ми із здивуванням спостерігаємо як криваво-червоний потік спадає з сліпучо білих льодових скель. Як же пояснити, чому вода має такий колір і не замерзає при температурах у десятки градусів нижче нуля?
       Розгадка цього явища виявилася хімічною - вчені дослідили, що у воді високий вміст ферум (ІІІ) оксиду червоного кольору (найімовірніше утвореного в результаті діяльності бактерій), а також міститься багато розчинених солей, які значно знижують температуру замерзання води.
        Ось так хіміки розкрили ще один незвичайний секрет природи, доводячи, що наука не лише творить чудеса, а може їх пояснювати.

Дивують метали

П'ЯТЬ НЕЗВИЧАЙНИХ ФАКТІВ ПРО МЕТАЛИ


  1. У кожній тонні води Світового океану міститься 10 мг золота, тобто загальна маса металу становить 10 млрд тонн.
  2. Золоту пластинку розміром в копійку можна розплющити до розміру 4 м2.
  3. 1 кг вольфраму достатньо для виготовлення ниток розжарювання для 20 тис лампочок
  4. 1 г урану за повного розпаду дає стільки теплоти, скільки її виділяється при спалюванні 1500 т вугілля або 1700 т бензину
  5. Францій відкрила французька вчена Маргарита Перей. Його період піврозпаду 220 хв, саме тому на Землі його запаси мізерні.  

Таланти України

 Золоті вироби і "золоті руки" Миколи Сядристого
         Відомо, що золото є одним з найпластичніших матеріалів. 
         А чи знаєте ви, що в Україні живе людина, яка зуміла не лише викувати золоту блоху в натуральну величину, а й підкувати її золотими підковами?
         Художнику достало майстерності вмістити цілий караван золотих верблюдів у вушко голки. 
        А створений ним золотий вітрильник, що складається з 337 деталей, має   довжину всього   3,5 мм - як зернятко рису.

       Чого тут більше - чудових властивостей благородного металу чи таланту майстра - судити вам.   
        Дивіться на інші роботи мініатюриста Миколи Сядристого, зроблені у вишневій кісточці, волосині, маковій зернині   детальніше


Наукові здобутки

Хіміки навчилися перетворювати денатурований (зварений) білок у сирий
       Чи можете ви собі уявити, щоб варене яйце знову стало сирим? Навряд чи – це щось з області фантастики, подумає більшість людей, далеких від хімії.
      Втім, хіміки знають, що це можливо.
      Принаймні, стало можливим недавно, після того, як вчені розробили спеціальну методику, яка дозволяє швидко повертати денатуровані білки до вихідних, причому стосується це і тих білків, що містяться в яйці. детальніше

Розгадка таємниць

Загадка Бермудського трикутника  - хімічна

     Хіміки спробували розгадати секрет Бермудського трикутника - частини Атлантичного океану, відомого зникненням кораблів та літаків.
      За їх припущенням, причиною таємничих випадків є метан, який проникає з тріщин у земній корі, накопичується поблизу океанічного дна, а тоді періодично, у вигляді величезних  пухирів, піднімається на поверхню.

      Якщо біля такого пухиря опиняється корабель, то при лусканні величезної бульбашки, він може втягнутися у воронку, що утворилася, і піти під воду.  Опинившись ж неподалік епіцентру такого вибуху, пасажири корабля задихаються в атмосфері метану.
       Це пояснює той факт, що іноді  зниклі кораблі невдовзі знаходилися з мертвими пасажирами на борту.

Хімічні історії

Як вчений перехитрив окупантів або Історія Нобелівської медалі

        Нільс Бор (данський фізик, Нобелівський лауреат) у 1943 році під час окупації Данії німецькими загарбниками був вимушений залишити Батьківщину.  А щоб зберегти свою Нобелівську медаль він розчинив її у "царській горілці" (суміш нітратної та хлоридної кислоти у об'ємному відношенні 1:3, яка здатна переводити золото у розчинений вигляд). 
       Після повернення вчений за допомогою електролізу виділив з розчину золото і замовив нову медаль.
        Це унікальний випадок у історії Нобелівської премії, коли одна і та ж медаль  зникла, а потім знову з'явилась.

Комментариев нет:

Отправить комментарий